Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy ranking bogactwa samorządów. Gdzie w Lubuskiem żyje się lepiej, a gdzie trzeba zaciskać pasa?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Opublikowany został najnowszy ranking zamożności polskich samorządów.
Opublikowany został najnowszy ranking zamożności polskich samorządów. Mariusz Kapała
Jest najnowszy ranking zamożności polskich samorządów. Województwo lubuskie tym razem uplasowało się na siódmym miejscu. Wśród miast wojewódzkich Zielona Góra znalazła się na czternastym, a Gorzów Wielkopolski na siedemnastym miejscu. Jak wypadły pozostałe gminy, powiaty i miasteczka?

Pismo "Wspólnota" opublikowało swój coroczny ranking zamożności samorządów. Przy tworzeniu zestawienia pod uwagę brano dochód jednostki samorządu terytorialnego przypadający na jednego mieszkańca. Uwzględniono jedynie dochody własne i otrzymywane subwencje. Pominięte zostały natomiast dochody z dotacji celowych.

Wpływ wielkiej jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu - podkreślają autorzy rankingu.

Lubuskie ze spadkiem o pięć pozycji

Wśród województw nasz region zajął siódme miejsce ze wskaźnikiem zamożności na mieszkańca w wysokości 432 złotych. To spadek, bo w poprzednim zestawieniu lubuskie plasowało się na drugiej lokacie. Warto też przypomnieć, że w latach 2010-2014 było liderem wśród najbardziej zamożnych samorządów i zajmowało miejsca w pierwszej trójce.

Zielona Góra niżej. Gorzów z awansem

Wśród miast wojewódzkich Zielona Góra zajęła tym razem 14. miejsce w kraju ze wskaźnikiem zamożności na osobę wynoszącym 6197 złotych. To spadek o dwie pozycje w porównaniu do poprzedniego zestawienia. Cieszyć może natomiast awans Gorzowa, który przez blisko dekadę był najbiedniejszym miastem wojewódzkim w kraju, ale nie znajduje się już na ostatnim miejscu. Miasto awansowało o jedną pozycję. W ubiegłym roku dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł tu 5714 złotych.

To dobra informacja, bo wszystkim nam zależy na tym, by mieszkańcy Gorzowa mieli dobrą sytuację materialną i lepsze warunki do życia. Największa w tym zasługa naszych mieszkańców. To ich ciężka praca, ich wysiłek i ich ambicje, decydują o tym, że miasto się zmienia na lepsze - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Najlepiej wśród stolic regionów wypadają Warszawa, Opole i Wrocław. Najbiedniejszym miastem wojewódzkim jest natomiast Toruń.

Mieszkańcy tych powiatów są najbogatsi

W rankingu zamożności powiatów najlepiej wypadł powiat sulęciński. Zanotował spory wzrost, bo awansował z 93. na 36. pozycję z dochodami w przeliczeniu na mieszkańca w wysokości 1404 złotych.

To jest informacja, która na pewno cieszy włodarza powiatu. Oznacza bowiem, że społeczeństwo staje się bardziej zamożne. Natomiast ten medal ma dwie strony, bo bogactwo społeczeństwa nie przekłada się na bogactwo powiatu, który jest jednym z biedniejszych w regionie. Patrząc z punktu widzenia samorządu, w wielu konkursach, w których startujemy o dofinansowania, właśnie ten wskaźnik mówiący o zamożności mieszkańców naszego powiatu nie pozwala nam na uzyskanie wyższego poziomu dofinansowania - mówi Tomasz Jaskuła, starosta sulęciński.

Wśród lubuskich powiatów w rankingu znalazł się także powiat świebodziński, który zajął 73. miejsce. Największy awans zanotował natomiast powiat słubicki. Podskoczył z 251. na 84. miejsce. Poza pierwszą setką znalazły się pozostałe lubuskie powiaty:

  • powiat międzyrzecki - 108. miejsce
  • powiat żarski - 122. miejsce
  • powiat wschowski - 144. miejsce
  • powiat strzelecko-drezdenecki - 168. miejsce
  • powiat krośnieński - 219. miejsce
  • powiat nowosolski - 250. miejsce
  • powiat zielonogórski - 252. miejsce
  • powiat żagański - 267. miejsce

Daleko w tyle jest natomiast powiat gorzowski, który zajął 287. miejsce na 314 powiatów.

Miasta na prawach powiatu i miasteczka

Wśród miast na prawach powiatu wciąż awansują Słubice, które zajęły 12. miejsce w kraju z dochodami samorządu w wysokości 5886 złotych na jednego mieszkańca. W pierwszej setce znalazły się także: Sulęcin, Świebodzin, Nowa Sól oraz Żary. Najbiedniejsze wciąż pozostają Strzelce Krajeńskie oraz Wschowa, która zajęła 263. miejsce na 267 miast, z dochodami 3468 złotych na jednego mieszkańca. W rankingu małych miast i miasteczek wysoko uplasowała się Iłowa. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł tu 8602 zł. W pierwszej setce zmieściło się jeszcze osiem lubuskich miejscowości.

  • Łęknica - 17. miejsce
  • Zbąszynek - 27. miejsce
  • Cybinka - 32. miejsce
  • Kostrzyn nad Odrą - 65. miejsce
  • Babimost - 67. miejsce
  • Ośno Lubuskie - 95. miejsce
  • Rzepin - 96. miejsce
  • Szprotawa - 97. miejsce

Na szarym końcu jest natomiast Kożuchów, który z dochodem w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 3550 złotych zajął 623. miejsce na 631. miasteczek ujętych w rankingu.

W tych lubuskich gminach żyje się najlepiej

Wśród gmin wiejskich w województwie lubuskim najbardziej zamożna jest gmina Bobrowice, która uplasowała się na 54. miejscu z 6351 zł. dochodu na mieszkańca. W rankingu znalazły się także gminy: Przytoczna - zajęła 96. miejsce, gmina Wymiarki - na 123. miejscu oraz gmina Pszczew - na 126. miejscu. W tej klasyfikacji najgorzej wypada natomiast gmina Santok, której mieszkańcy muszą mocno przyciskać pasa. Ze wskaźnikiem zamożności na osobę wynoszącym 3777 złotych wylądowała na 1450. pozycji na na 1513 gmin wiejskich ujętych w rankingu.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto