Wielki sukces zawodniczki UKS Feniks Dębica. Dominika Kulaga z tytułami Mistrzyni i Wicemistrzyni Europy

Monika Sroczyńska
Dominika Kulaga, zawodniczka i trenerka UKS Feniks Dębica, podczas Europejskich Igrzysk Akademickich EUG2022 wywalczyła tytuły Akademickiej Mistrzyni i Wicemistrzyni Europy.

Reprezentantka Collegium Humanum, studentka psychologii, zawodniczka i trener UKS Feniks Dębica, Dominika Kulaga wywalczyła złoty i srebrny medal oraz tytuły Akademickiej Mistrzyni i Wicemistrzyni Europy podczas European Universities Games 2022 w Łodzi.

W pierwszym dniu zmagań w konkurencji 50m stylem grzbietowym jako jedyna reprezentantka Polski wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Europy. Uległa nieznacznie Mathilde Cini, utytułowanej francuskiej pływaczce, która reprezentowała swój kraj m.in. podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu (Kazań 2015), czy podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

W kolejnym dniu Igrzysk Dominika na dystansie 100m stylem grzbietowym wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy. Po porannym awansie do finału - ponownie jako jedyna reprezentantka Polski - pokonała Vecsei Reka, utytułowaną węgierską zawodniczkę - uczestniczkę m.in. Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Juniorów (2018 i 2019 r.). Jako trzecia dopłynęła Ugnė Mažutaitytė - znakomita litewska pływaczka, reprezentującą swój kraj m.in. na Mistrzostwach Świata w Pływaniu w Gwangju, w Korei Południowej (2019).

Polska zawodniczka startując jako jedyna reprezentantka Collegium Humanum w Kategorii Kobiet, zapewniła Uczelni 2. miejsce w rankingu medalowym wśród polskich uczelni wyższych i 10. miejsce w ogólnym rankingu, pomimo olbrzymiej konkurencji (557 zawodników z 38 uczelni z kilkudziesięciu krajów).

Dominika Kulaga na co dzień trenuje w UKS Feniks Dębica pod czujnym okiem Adriana Ozgi. Na sukcesy ciężko pracuje każdego dnia. Na swoim koncie ma złote, srebrne i brązowe medale Akademickich Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Polski Młodzieżowców na dystansach 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 50 m stylem klasycznym. Wielokrotnie powoływana w skład pływackiej kadry narodowej.

Dominika chcąc reprezentować uczelnię podczas zmagań sportowych, była Główną Inicjatorką założenia Akademickiego Związku Sportowego (AZS) Collegium Humanum.

W igrzyskach brało udział blisko 4200 zagranicznych członków zespołów z 39 krajów oraz ponad 600 z Polski. Łącznie do startu w tej imprezie przystąpiło 383 uczelnie w 13. dyscyplinach. Poza europejskimi studentami, byli też zawodnicy z Chin, Hongkongu, Malezji, USA i Singapuru, którzy studiują na uczelniach Starego Kontynentu.

Wielki sukces zawodniczki UKS Feniks Dębica. Dominika Kulaga...