Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zielonej Górze można się już leczyć terapią tlenową. Otworzono Lubuskie Centrum Terapii Hiperbarycznej

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Komora hiperbaryczna w Lubuskim Centrum Terapii Hiperbarycznej na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze
Komora hiperbaryczna w Lubuskim Centrum Terapii Hiperbarycznej na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Agnieszka Linka
Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze powstało Lubuskie Centrum Terapii Tlenowej. Pacjenci z trudno gojącymi się ranami, nagłą utratą słuchu, czy zatruci tlenkiem węgla już nie będą musieli szukać pomocy medycznej w innych miastach w Polsce.

Na komorę hiperbaryczną pacjenci województwa lubuskiego czekali od 2018 r. Wtedy to do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zgłosiła się firma zainteresowana wybudowaniem łącznika pomiędzy szpitalnym budynkiem L (onkologia) i budynkiem U (radioterapia). W nowopowstałej części miała zostać umiejscowiona pierwsza w Lubuskiem profesjonalna komora hiperbaryczna na potrzeby m. in. pacjentów z rozległymi poparzeniami, czy trudno gojącymi się ranami.
Inwestycja wreszcie została zrealizowana i 26 listopada br. otworzono w Zielonej Górze Ośrodek Terapii Hiperbarycznej, a co za tym idzie powstał również łącznik pomiędzy budynkami L i U, tworzący “ciąg onkologiczny”.

- Dzisiaj oddajemy pacjentom tego regionu lek na receptę, który użyty w dobrych rękach i z właściwymi wskazaniami potrafi zdziałać cuda medyczne - powiedział o komorze hiperbarycznej dr n. med. Maciej Naskręt, kierownik medyczny Lubuskiego Centrum Terapii Hiperbarycznej.

Komora hiperbaryczna

Terapia w komorze hiperbarycznej to cykl codziennych zabiegów w liczbie od 15 do nawet 60. Pomaga leczyć m.in.: rany przewlekłe, ciężkie zatrucia tlenkiem węgla i nagłą idiopatyczną utratę słuchu. Hiperbaria tlenowa stosowana jest też w chorobie dekompresyjnej nurków, zatorach gazowych i szeregu zakażeń.

Kto może skorzystać z komory hiperbarycznej

Lubuskie Centrum Terapii Hiperbarycznej działa jak poradnia specjalistyczna, zatem pacjenci będą przyjmowani po przedstawieniu skierowania od lekarza specjalisty, który musi uznać zasadność podjęcia tego typu leczenia. Prócz skierowania potrzebne są badania kwalifikujące do leczenia i udokumentowane niepowodzenie w dotychczas prowadzonej terapii. Często niezbędna jest dokumentacja medyczna tzw. Chorób współistniejących. Pacjent może umówić się telefonicznie na konsultację w Centrum Terapii Hiperbarycznej. Po zakwalifikowaniu chorego do leczenia tlenem hiperbarycznym zostaje wyznaczony termin zabiegów.

Zalety leczenia w komorze hiperbarycznej

- Terapia hiperbaryczna jest całkowicie nieinwazyjna i polega na oddychaniu. Na ogół wspomaga inne sposoby leczenia pacjenta - mówił o metodzie dr n. med. Zdzisław Sićko, twórca i propagator rozwoju medycyny hiperbarycznej w Polsce.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że tlenoterapia jest nieinwazyjna, tzn., że pacjent nie jest krojony skalpelem, nawet kroplówka nie musi mu być podana. Leczenie polega na oddychaniu. Jedyną dbałością jaką musi zachować pacjent jest spokojne oddychanie przez założoną maskę i pilnowanie, by nie doszło do “przecieków” w podawaniu tlenu. Pacjenci zawsze pozostają w komorze pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Wdychanie wysokich stężeń tlenu powoduje zmianę funkcjonowania wielu układów organizmu ludzkiego. Odpowiednio stężony tlen działa bójczo na bakterie.
Tlenowa terapia chorego już od lat jest uzupełniającą terapią leczenia wielu schorzeń, a w niektórych wręcz jedyną ratującą życie. Pamiętać jednak należy, że tlen jest lekiem i tak jak każdy lek posiada ograniczenia w jego stosowaniu, czyli przeciwwskazania, które trzeba zawsze uwzględnić.

ZOBACZ TEŻ: Podpisanie umowy na przegii i Intensywnej Terapii oraz Klinicznego Oddziału Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto