Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te nagrania mrożą krew w żyłach! Piraci drogowi coraz częściej wpadają dzięki filmom z samochodowych kamer

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Nadmierna prędkość i brawura to wciąż plaga na lubuskich drogach.
Nadmierna prędkość i brawura to wciąż plaga na lubuskich drogach. Lubuska Policja
Szaleńcza jazda na złamanie karku, pod prąd lub na tak zwaną czołówkę. To tylko niektóre wybryki drogowych piratów rejestrowane przez stróżów prawa na lubuskich drogach. Policjanci walczą z szarżującymi kierowcami i starają się eliminować ich z ruchu, ale wciąż pojawiają się kolejni amatorzy szybkiej i niebezpiecznej jazdy. Coraz częściej w ich ściganiu pomagają zwykli kierowcy.

Zero tolerancji dla drogowego piractwa

Lubuscy policjanci bezustannie i skutecznie eliminują piratów drogowych. Najbardziej niebezpieczne i agresywne zachowania zmotoryzowanych są ujawniane przez specjalną grupę Speed, której fundament stanowią najlepsi i najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego.

Mundurowi wyposażeni w szybkie i nowoczesne radiowozy z wideorejestratorami zwalczają agresywne zachowania na drodze, które powodują śmiertelne zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu. Piraci drogowi często rozpędzają swoje samochody, wielokrotnie przekraczając dopuszczalną prędkość. Niestety w niektórych przypadkach od razu ponosząc tego konsekwencje. I to zazwyczaj nie tylko te prawne, ale te bardziej dotkliwe, bo kończące się trwałym kalectwem albo śmiercią - mówi podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Warto przypomnieć, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niedostosowanie jej do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. W ubiegłym roku policjanci z grupy Speed skontrolowali blisko 13945 pojazdów, ujawniając 13684 wykroczeń i zatrzymując 390 uprawnień do kierowania.

Z kamerą samochodową na drogowego pirata

Policjanci nie mogą być wszędzie, ale to wcale nie oznacza, że drogowi piraci mogą czuć się bezkarni. Spora w tym zasługa nagrań z prywatnych kamer samochodowych, które coraz częściej i liczniej trafiają na skrzynkę lubuskiej policji.

To mrożące krew w żyłach sceny, które obnażają brak zdrowego rozsądku oraz pełną ignorancję już nie tylko do przepisów prawa, ale i do życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. Dlatego drogowi piraci już dalej nie pojadą. Cieszy fakt, że mamy sojuszników wśród innych kierowców, którzy nie są obojętni na drogowy bandytyzm i coraz więcej zapisów z samochodowych kamer przesyła na naszą mailową skrzynkę - mówi podinsp. Marcin Maludy.

Jeszcze kilka lat temu kierowcy niezbyt chętnie dzielili się z policjantami nagraniami wyczynów drogowych szaleńców. Z roku na rok filmów ukazujących agresywne i niebezpieczne zachowania kierowców poruszających się po drogach województwa lubuskiego jest jednak coraz więcej.

Kierowców do wysłania takiego nagrania skłania pewnie moment, kiedy w ułamku sekundy muszą zareagować zjeżdżając do przysłowiowego rowu, aby uniknąć czołowego zderzenia i śmierci, niesionej przez drogowych szaleńców. Taka trauma przelewa z reguły czarę goryczy i sprawia, że takie nagranie trafia pod właściwy adres. Razem z pewnością jeszcze skuteczniej wyeliminujemy skrajnie nieodpowiedzialne zachowania, które na drogach nigdy nie powinny mieć miejsca - tłumaczy podinsp. Marcin Maludy.

Adresy skrzynek mailowych są dostępne na stronach komend wojewódzkich. W województwie lubuskim nagrania ukazujące agresywne i niebezpieczne zachowania kierowców można przesyłać na adres: [email protected]. Nadesłane materiały są analizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców wykroczeń i agresywnych zachowań na drodze. Funkcjonariusze ustalają właścicieli pojazdów i nakładają mandaty lub kierują wnioski do sądu wobec kierowców, którzy dopuścili się rażących wykroczeń w ruchu drogowym.

Na lubuskich drogach jest coraz bezpieczniej

Dzięki takim wspólnym działaniom ubiegły rok był najbezpieczniejszy w historii województwa lubuskiego.

W tym czasie skontrolowanych zostało 150 tysięcy uczestników ruchu drogowego - kierowców, motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. W 2022 roku lubuscy policjanci ruchu drogowego ujawnili ponad 96 tysięcy wykroczeń. Ponad 52 tysiące z nich dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości. 1674 kierowców straciło prawo jazdy, w tym 748 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. W trosce o to, aby na lubuskich drogach nie poruszali się pijani kierowcy policjanci przeprowadzili już blisko 238 tysięcy badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponad 2528 kierowców złamało naczelną zasadę bezpieczeństwa, dotycząca trzeźwości za kierownicą - wylicza podinsp. Marcin Maludy.

Efekt? W ubiegłym roku w 499 wypadkach zginęły 63 osoby, a 580 zostało rannych. Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy. Wystarczy przypomnieć, że w 2003 roku na lubuskich drogach życie traciło nawet 180 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto