Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superpremiera Gazety Lubuskiej: zobacz malownicze jeziora Drawieńskiego Parku Narodowego z lotu ptaka! Autor zdjęć - Grzegorz Walkowski

Redakcja
Marzec 2020 r. Grzegorz Walkowski sfotografował za pomocą drona malownicze jeziora Drawieńskiego Parku Narodowego
Marzec 2020 r. Grzegorz Walkowski sfotografował za pomocą drona malownicze jeziora Drawieńskiego Parku Narodowego GRZEGORZ WALKOWSKI
- Pięknie wyszło! – ekscytował się gorzowianin Grzegorz Walkowski, donosząc o swoim fotograficznym plonie po przelocie jego drona nad Drawieńskim Parkiem Narodowym.

Potwierdzamy: pięknie wyszło, panie Grzegorzu! I dołączamy się do podziękowań dla dyrektora Drawieńskiego Parku Narodowego dra inż. Pawła Bilskiego, który umożliwił sfotografowanie z lotu ptaka tej malowniczej krainy.

Na portalu Gazety Lubuskiej, ale też na łamach wydania papierowego GL, systematycznie publikujemy zdjęcia Grzegorza Walkowskiego. Ujęcia, które wykonuje pochodzący z Zbąszynka gorzowianin, zawsze zachwycają – czy są to jeziora, rzeki, czy miasta i wsie regionu – z kościołami, pałacami, labiryntem ulic.

- Zawsze pasjonowała mnie fotografia lotnicza, dlatego też stałem się posiadaczem drona phantom4 pro, dzięki któremu mogę oddawać się swojemu hobby – mówi Grzegorz Walkowski. - Fotografią zajmuję się profesjonalnie, posiadam działalność gosp. w tym zakresie oraz uprawnienia do wykonywania lotów poza zasięgiem wzroku (BVLOS).

Drawieński Park Narodowy za chwilę będzie obchodził 30. urodziny

Przypomnijmy, że Drawieński Park Narodowy (położony na terenie Lubuskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego) został utworzony 1 maja 1990 roku w celu – jak czytamy na stronie Parku - „ochrony młodoglacjalnego krajobrazu równin sandrowych z ekosystemami wodno-leśnymi, całym bogactwem występujących tu gatunków: roślin, zwierząt i grzybów oraz ukrytych wśród puszczańskich lasów elementów dziedzictwa kulturowego”.

W Drawieńskim Parku Narodowym Parku dominują lasy, ale…

W Drawieńskim Parku Narodowym Parku jeśli chodzi o powierzchnię – to najwięcej zajmują lasy (ponad 80 proc.). Mamy tu przede wszystkim bory sosnowe, ale – jak czytamy - również bardzo cenne przyrodniczo: żyzne i kwaśne buczyny, grądy, kwaśne dąbrowy, łęgi, bory i lasy bagienne oraz olsy.
Ważnym ogniwem Parku są rzeki (te główne to Drawa i jej lewobrzeżny dopływ – Płociczna) i jeziora. A tych występuje w Parku aż 20!

Tu wyspy: Lech, Okrzei i Pokrzywka. Ale też cypel Korea

Garść informacji o jeziorach, wyspach, cyplach, atrakcjach Drawieńskiego Parku Narodowego przekazał nam przewodnik Tomasz Bogucki.

Jezioro Ostrowieckie gromadzi 36,5 miliona metrów sześciennych wody. Trzy wyspy już przed wojną były rezerwatami przyrody i miały nazwy: Helgoland (dzisiaj Lech), Hauswerder (dzisiaj Okrzei), Nesselwerder (dzisiaj Pokrzywka). Od zachodu w Jezioro Ostrowieckie wcina się duży półwysep. Jego północny cypel to Półwysep Dębowy (porastają go piękne dęby stąd nazwa). Na południu cypel nazywany jest Koreą (od kształtu przypominającego Koreę). Półwysep tylko od zachodniego krańca jest dostępny dla turystów, nie można chodzić swobodnie po jego całości. Na wschodnim brzegu są półwyspy Harcerski i Psi.

Warto wspomnieć o platformie widokowej stojącej na zachodnim brzegu, na wprost wyspy Lech (stoi na szlaku żółtym przebiegającym przez całą długość zachodniego brzegu J. Ostrowieckiego aż do Pustelni). Od samego południa jeziora aż do skrzyżowania szlaków na wysokości półwyspu prowadzi też rowerowa Pętla Głusko, której część także biegnie
fragmentem zachodniego brzegu Jeziora Ostrowieckiego w dużej części w większości jeśli chodzi o fragment na zachodnim brzegu, mając odcinek wspólny ze szlakiem żółtym.

Mostek przecinający J. Ostrowieckie - leży na Ścieżce Dydaktycznej ,,Jezioro Ostrowieckie”, która prowadzi od Miejsca Postoju Pojazdów Jezioro Ostrowieckie brzegami J. Ostrowieckiego, Czarnego aż do Osady Ostrowite i dalej Punktu Widokowego Stara Węgornia (na Płocicznej, miejsce przez wielu uważane za najpiękniejsze w całym DPN).

Po drodze, przy południowym skraju J. Czarnego mijamy ponor. Mostek przez Jezioro mieszkańcy nazywają czasami potocznie wietnamskim, pierwszy powstał w końcu XIX wieku i na jego miejscu do lat 70. XX w. istniała kładka. Obecnie istniejący to inwestycja DPN.

Tu znajdziesz przewodnika po Drawieńskim Parku Narodowym i okolicy

Jezioro Czarne - na dnie występują beztlenowe bakterie Desulfovibrio desulfuricans, produkujące siarkowodór nasycający wody głębinowe oraz unikatowe purpurowe bakterie siarkowe Cromatium okenii utleniające siarkowodór do wolnej siarki. Wyższe warstwy wód są mieszane przez wiatry wiosną i jesienią i dlatego natlenione. Mają one charakter mezotroficzny. Żyje w nich rzadka w pomorskich jeziorach sieja. Jest prawdopodobne, że jej populacja w jeziorze Czarnym jest rodzimego pochodzenia, a nie pochodzi z zarybień, jak w większości pomorskich jezior.

Drawieński Park Narodowy – raj dla turystów, kajakarzy…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Superpremiera Gazety Lubuskiej: zobacz malownicze jeziora Drawieńskiego Parku Narodowego z lotu ptaka! Autor zdjęć - Grzegorz Walkowski - Gazeta Lubuska

Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto