MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opactwo pocysterskie w Krzeszowie przed wojną! Zobaczcie stare zdjęcia (także wnętrz) Europejskiej Perły Baroku!

Paweł Gołębiowski
Tak wyglądało opactwo w Krzeszowie przed II wojną światową
Tak wyglądało opactwo w Krzeszowie przed II wojną światową fotopolska.eu
Opactwo pocysterskie w Krzeszowie nazywane Europejską Perłą Baroku, zachwyca od setek lat. Zobaczcie jak ten kompleks świątyń wyglądał przed II wojną światową.

Opactwo w Krzeszowie znane jest doskonale na Dolnym Śląsku

Opactwo pocysterskie w Krzeszowie nazywane Europejską Perłą Baroku, zachwyca od setek lat. Kompleks świątyń znany jest nie tylko na Dolnym Śląsku. Krzeszów, niewielką miejscowości w powiecie kamiennogórskim odwiedzają zatem tysiące pielgrzymów i turystów.
Podziwiają bazylikę p.w. Wniebowzięcia NMP, kościół p.w. św. Józefa, Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, kapliczki Kalwarii Krzeszowskiej i inne wspaniałe miejsca.
Skarbem tego głównego sanktuarium Diecezji Legnickiej jest ikona Matki Bożej Łaskawej. Pochodzi z XIII wieku i jest najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce.

Historia opactwa w Krzeszowie

Opactwo w Krzeszowie swoje początki bierze w XIII wieku, kiedy to, dokładnie w 1249 roku, Anna Przemyślidka, wdowa po Henryku II Pobożnym, sprowadziła tu z Czech benedyktynów. Czterdzieści lat później dobra klasztorne kupił Bolko I Surowy, książę świdnicko-jaworski, i w sierpniu 1292 roku sprowadził do Krzeszowa bardziej zaradnych cystersów. Prawdopodobnie pierwsze wznoszone przez nich budynki, w tym kościół opacki pw. św. Jana Chrzciciela były drewniane. Murowane powstały później.
Z czasem Piastowie śląscy stracili tu jednak władzę na rzecz władców Czech. Opactwo przez następne lata kilkakrotnie mocno ucierpiało. Między innymi w 1426 roku najechali je husyci (wymordowali 70 zakonników). Udało się wtedy ukryć cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej i został on odnaleziony dopiero po blisko 200 latach.
Natomiast podczas wojny trzydziestoletniej Szwedzi podpalili klasztor i m.in. zniszczyli średniowieczne archiwum.
Rozkwit opactwa miał miejsce dopiero w XVII i XVIII wieku. Kolejni opaci: Bernard Rosa, Dominik Geyerm, Innocenty Fritsch i Benedykt II Seidel okazali się znakomitymi gospodarzami. Powstała wtedy m.in.: droga krzyżowa - Kalwaria Krzeszowska, wybudowano wspaniały kościół (obecnie bazylikę) pw. Wniebowzięcia NMP, nazywany teraz Europejską Perłą Baroku, wzniesiono też obok kościół p.w. św. Józefa i Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich.
Z panowaniem w kraju Królestwa Prus nadeszły jednak dla opactwa gorsze czasy. W 1810 roku Fryderyk Wilhelm III skasował klasztor. Między innymi wtedy wspaniały księgozbiór z Krzeszowa wywieziono do biblioteki uniwersyteckiej we Wrocławiu, zerwano też miedziany dach Mauzoleum Piastów.
Zakonnicy powrócili do Krzeszowa w XX wieku. W czasie II wojny światowej, w 1941 roku zorganizowano tu obóz przejściowy dla Żydów. Po wojnie, w 1946 roku, miejsce niemieckich benedyktynów zajęły benedyktynki ze Lwowa.
W latach 1970 – 2006 w krzeszowskim sanktuarium ponownie posługiwali cystersi. W tym czasie, w 1992 roku Krzeszów stał się częścią nowo powstałej Diecezji Legnickiej, a sześć lat później św. Jan Paweł II podniósł kościół pw. Wniebowzięcia NMP do rangi bazyliki mniejszej.

Opactwo w Krzeszowie na starych widokówkach

Zobaczcie jak świątynie w Krzeszowie wyglądały dawno temu, nawet wiele lat przed II wojną światową!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto