Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwo stać się wakacyjnym przemytnikiem. Tych pamiątek lepiej nie przywozić z urlopu

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wracając z zagranicznych wakacji często przywozimy ze sobą różne przedmioty.
Wracając z zagranicznych wakacji często przywozimy ze sobą różne przedmioty. Pexels
Trwa czas wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób na letni wypoczynek wybiera zagraniczne kurorty. Niektórzy z podróży chcą przywieźć choć fragment wakacyjnej rzeczywistości. I to nie tylko na zdjęciach. Na stoiskach i straganach kupują więc pamiątki. Czasem są to jednak towary, za przewóz których grozi wysoka grzywna albo nawet więzienie.

Co możemy przywieźć do kraju?

Przygotowując się do wakacji warto pamiętać nie tylko o paszporcie i ubezpieczeniu turystycznym, ale także o przepisach dotyczących limitów i ograniczeń związanych z przywozem towarów. Nie wszystko możemy przywieźć do kraju, a lista niedozwolonych przedmiotów jest długa. Szczególną ostrożność powinni zachować turyści wracający z tak zwanych "państw trzecich", czyli krajów nie będących w Unii Europejskiej.

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro w przypadku, gdy podróżujemy samochodem, autobusem lub pociągiem oraz 430 euro w przypadku transportu lotniczego oraz morskiego. Zgłosić powinniśmy także większą ilość gotówki. Limit to 10 tysięcy euro, albo ich odpowiednik w innych walutach - tłumaczy Krajowa Administracja Skarbowa.

Na teren Unii Europejskiej możemy przywieźć żywność pochodzenia niezwierzęcego, ale wyłącznie na własne potrzeby. Warto jednak pamiętać, że dozwolony jest przywóz wyłącznie bananów, durianów, ananasów oraz kokosów i daktyli. Pozostałe owoce będziemy musieli wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy, a następnie zostaną one zutylizowane.

Zabronione jest natomiast przywożenie żywności pochodzenia zwierzęcego, czyli między innymi mięsa, wędlin oraz nabiału. Wyjątkiem może być żywność dla niemowląt oraz produkty spożywcze, których używamy ze względów zdrowotnych. Nie można również przywozić roślin doniczkowych, sadzonek lub kwiatów. Mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny - informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Zakazane pamiątki z wakacji

Sporo kłopotów podczas przekraczania granicy mogą przysporzyć pamiątki z zagranicznych podróży. Kupując je i zabierając ze sobą do domu możemy nieumyślnie stać się wakacyjnym przemytnikiem. Przykładem jest na przykład torebka ze skóry aligatora czy biżuteria z kości słoniowej. Takie pamiątki mogą być wykonane z gatunków zagrożonych wyginięciem. Przywóz takiego okazu lub pamiątki, która zawiera choćby jego najmniejszy fragment bez wymaganego zezwolenia, jest przestępstwem, za które grozi wysoka grzywna lub więzienie. Ponieważ chronionych gatunków roślin i zwierząt jest wiele, przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, na jakie kłopotliwe pamiątki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Łatwo stać się wakacyjnym przemytnikiem. Tych pamiątek lepiej nie przywozić z urlopu - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto