Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny rozkład jazdy na nadchodzący weekend. Sprawdź, co będzie się działo!

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Żagański Pałac Kultury zaprasza do kina Inter, w którym w ramach dyskusyjnego klubu filmowego odbędzie się pokaz filmu „Biały Potok”. To typowa komedia omyłek, polskiej produkcji, w reżyserii Michała Grzybowskiego. Opowiada o perypetiach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw.
Żagański Pałac Kultury zaprasza do kina Inter, w którym w ramach dyskusyjnego klubu filmowego odbędzie się pokaz filmu „Biały Potok”. To typowa komedia omyłek, polskiej produkcji, w reżyserii Michała Grzybowskiego. Opowiada o perypetiach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw. kadr z YT
Po Dniu Matki oraz Dniu Ojca, to dwa kolejne najważniejsze święta dedykowane naszym bliskim. Zespół kameralny Filharmonii Zielonogórskiej wraz z wokalistami oferuje koncert wspomnieniowy, którego motywem przewodnim będzie twórczość Kabaretu Starszych Panów. W Filharmonii Gorzowskiej popis swojego kunsztu muzycznego da Szymon Nehring - znakomity pianista i finalista Konkursu Chopinowskiego. Ciekawe spotkanie i spektakl poświęcony twórczości Edwarda Stachury, odbędzie się w bibliotece Norwida w Zielonej Górze. Naprawdę sporo się dzieje.

KOŻUCHÓW

W niedzielę 23.01 o godz. 18, w Zamku Książąt Piastowskich, w sali koncertowej Centrum Kultury „Zamek”, odbędzie się operowy koncert karnawałowy. Artyści wykonają przeboje muzyki operowej i klasycznej z różnych stron świata, a w programie koncertu znajdą się cztery różne „żywioły muzyczne”. Będzie to także okazja do spotkania z bohaterami i muzyką ze znanych na świecie oper i operetek. Na scenie zaprezentują się śpiewacy operowi, znakomici soliści z Pragi, Krakowa i Wrocławia - Agnieszka Drożdżewska (sopran), Anna Wilczyńska (sopran), Izabela Strzelecka (mezzosopran), Ivo Michl (baryton), Marcin Kotarba (tenor). Na fortepianie akompaniować im będzie Aleksandra Orłukowicz. Wstęp płatny.

ŻAGAŃ

W czwartek 27.01. o godz. 19 Żagański Pałac Kultury zaprasza do kina Inter, w którym w ramach dyskusyjnego klubu filmowego odbędzie się pokaz filmu „Biały Potok”. To typowa komedia omyłek, polskiej produkcji, w reżyserii Michała Grzybowskiego. Opowiada o perypetiach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw. Główni bohaterowie to Michał (Marcin Dorociński) i Ewa (Julia Wyszyńska), którzy swoje życie podporządkowują karierze zawodowej. Ich sąsiadami są Kasia (Agnieszka Dulęba-Kasza) i Bartek (Dobromir Dymecki), małżeństwo mające liczne problemy finansowe. Kasia mówi jednak pewnego razu, podczas kłótni, mężowi, że ma romans z Michałem. To wszystko gwarantuje naprawdę dobrą zabawę. Film otrzymał dwie nagrody podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Autorami scenariusza do filmu „Biały potok” są Michał Grzybowski oraz Tomasz Walesiak. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Filharmonia Gorzowska

Szymon Nehring zagra Brahmsa

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego (dyrektora FG), także w piątek o godz. 19., wykona symfonię nr 35 D-dur „Haffnerowską” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz II. koncert fortepianowy B-dur – Johannesa Brahmsa. Słynna symfonia powstała de facto na bazie serenady skomponowanej z okazji zaślubin córki, zaprzyjaźnionego z Mozartem, burmistrza Salzburga – Zygmunta Haffnera. Z tego powodu, jest utrzymana w nieco „patetycznym” i uroczystym tonie. Pochodzący z 1881 roku – II. koncert fortepianowy ma symfoniczny charakter, który przejawia się on w rozbudowanej czteroczęściowej formie (zwykle są trzy). To jeden z piękniejszych koncertów okresu romantyzmu autorstwa Brahmsa. Partię solową wykona Szymon Nehring, światowej sławy pianista i finalista XVII. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Tego samego dnia o godz. 10, odbędzie się otwarta próba generalna do tego koncertu. Wstępy płatne.

Muzyka dla juniora

We wtorek 25.01 o godz. 17.30 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z trwającej już „Filharmonii juniora”. To cieszący się dużym zainteresowaniem cykl zajęć animacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, które chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z muzyką. Jego formuła oparta jest na samodzielnym i aktywnym uczestnictwie dzieci w działaniach, które wspierają ich umuzykalnianie, a także rozwój intelektualny i emocjonalny. Organizatorzy stawiają na bezpośredni kontakt z muzykami, instrumentami i przeróżnymi dźwiękami. Podczas zajęć w edukacji pomagają tajemnicze Gamostworki oraz zabawne wierszograjki, które za pomocą słów i dźwięków zilustrują niesamowite przygody i perypetie takiej wesołej ferajny. Całość stworzy, dzięki temu muzyczną przestrzeń i rozbudzi dziecięcą ciekawość. Wspólne słuchanie, zabawy rytmiczne, zgadywanki i proste zadania manualne sprzyjają poznawaniu świata, nauczą dodatkowo pracy w grupie oraz rozwiną kreatywność i wrażliwość. Zajęcia Filharmonii Juniora poprowadzi Katarzyna Winkiewicz-Więcław. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Muzyka Gounoda oraz Rachmaninowa

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, w piątek 21.01 o godz. 19, wykona I. symfonię D-dur, Charlesa Gounoda oraz II. koncert fortepianowy c-moll - Siergieja Rachmaninowa. Solistą wieczoru będzie Łukasz Krupiński – polski pianista młodego pokolenia, mający już w swoim dorobku zwycięstwo na 7. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w San Marino. Był także półfinalistą XVII. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 r. Tematy muzyczne z II. koncertu Rachmaninowa wykorzystywane były w różnych produkcjach filmowych, a motyw z drugiej, wolnej i wyjątkowo nastrojowej części koncertu usłyszymy m.in. w piosence „All By Myself”, którą śpiewała Céline Dion. To utwór, który trzeba przynajmniej raz w życiu usłyszeć. Orkiestrę poprowadzi znakomity dyrygent – Jacek Rogala, od roku 2001 r. - dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu „Świętokrzyskie Dni Muzyki”. Wstęp płatny.

Poezja Edwarda Stachury

W niedzielę 23 stycznia 2022 o godz. 17, w ramach Zielonogórskiego Salonu Poezji, w bibliotece im. Norwida, aktor Teatru Kotłownia z Drezdenka - Bartosz Bandura, zaprezentuje monodram „Pogodzić się ze światem”. To autorski spektakl inspirowany twórczością Edwarda Stachury. Spektakl, który obejrzymy w Norwidzie, prezentowany był m.in. w Wilnie podczas Dni Teatru Polskiego na Litwie, w Teatrze Miejskim w Lesznie, w Teatrze BOTO podczas Sopockich Konfrontacji Teatralnych, na 3. Festiwalu Literackim „Słowa na puszczy” oraz podczas XV. Ogólnopolskich Spotkań Poetów „Biała Lokomotywa”. Został również zakwalifikowany do Tyskiego Festiwalu Monodramów "MOTYF". Spotkanie odbędzie się w sali im. J. Koniusza, w formie hybrydowej. Oprócz udziału publiczność, z uwagi na reżim sanitarny, będzie także transmitowane na żywo w internecie. Wstęp bezpłatny.

Współcześnie w Planetarium

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza w niedzielę 23.01 o godz. 19.00 do Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus na koncert „Wąglewski Fisz Emade”. Trio Waglewski Fisz Emade zaistniało w 2008 r. z płytą pt. „Męska muzyka”. W jej nagraniu trzem Waglewskim towarzyszył Marcin Masecki (pianista wykonujący muzykę jazzową i poważną). Płyta okazała się ważnym wydarzeniem artystycznym, ale także co ważne - sporym sukcesem komercyjnym, gdyż w krótkim czasie uzyskała status „Platynowej Płyty”. W 2013 roku w sprzedaży pojawił się kolejny album pt. „Matka, Syn, Bóg”, który także trafił na czołowe miejsca list sprzedaży. Kilka dni po premierze singiel promocyjny pt. „Ojciec” znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów programu trzeciego Polskiego Radia. Przy nagraniu tego albumu Waglewskim gościnnie towarzyszyli m.in. Miłosz Pękala – wibrafon, Iwona Skwarek - wokal, Mariusz Obijalski – fortepian i Stefan Wesołowski – inst. smyczkowe. Wstęp płatny.

Piosenki Kabaretu Starszych Panów

W sobotę 22.01 o 17 i 19 oraz w niedzielę 23.01 o 17, w Filharmonii Zielonogórskiej, dziadkom i babciom (którzy akurat obchodzą swoje święta), będzie można sprezentować miłe wrażenia i dźwięki niezapomnianych piosenek Kabaretu Starszych Panów. Wystąpi zespół w składzie: Ewa Lachowicz i Martin Fitch – wokal, Katarzyna Górska – skrzypce, Jolanta Duszeńko-Lachowicz – altówka, Anna Szul – wiolonczela, Ryszard Zimnicki – fortepian. Jeremi Przybora oraz Jerzy Wasowski byliby dumni, że ich twórczość jest wykonywana w Zielonej Górze. Usłyszymy m.in. „Herbatkę”, „Upiornego twista” i wiele innych. Koncert odbędzie się w sali kameralnej filharmonii. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto