Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna podwarszawska miejscowość rozwija geotermię. Burmistrz Wołomina: w ciągu 15 lat będziemy miastem bez niskiej emisji

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Kolejna miejscowość pod Warszawą rozwija geotermię. "Inwestycja zakończona sukcesem"
Kolejna miejscowość pod Warszawą rozwija geotermię. "Inwestycja zakończona sukcesem" Gmina Wołomin
Władze Wołomina opublikowały wyniki badań geologicznych, które od kilku miesięcy miały miejsce na terenie gminy. Wynika z nich, że w tamtejszych okolicach znajduje się ciepłe i wydajne źródło wody. Jego efektywność jest bardzo wysoka, prawie dwukrotnie wyższa niż zakładano w projekcie. - Wierzę, że dzięki tym drzemiącym w naszej ziemi pokładom czystej energii Wołomin w ciągu maksymalnie 15 lat będzie miastem bez niskiej emisji i przykładem dobrego wykorzystania naturalnych zasobów - przekazała burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

W 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z 15 samorządami na dofinansowanie kwotą 229,2 milionów złotych odwiertów za wodami geotermalnymi w ramach programu "Udostępnianie wód termalnych w Polsce".

Jedną z gmin, które otrzymały środki finansowe na poszukiwanie wód termalnych był Wołomin. We wtorek 10 października, lokalne władze przedstawiły wyniki badań potwierdzające sukces projektu.

Ogłoszenie rezultatów odwiertu badawczego odbyło się podczas konferencji prasowej w której udział wzięli m.in. burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wraz z zastępcami, Łukasz Białczak prezes Geotermii Polska Sp. z o. o. oraz Arkadiusz Biedulski prezes UOS Drilling S.A.

Wołomin jest przykładem dla innych miast, że warto podejmować wyzwania! Jedna z największych inwestycji w gminie zakończyła się sukcesem i dziś możemy już śmiało mówić o perspektywach rozwoju geotermii w Wołominie - przekazały władze gminy.

Burmistrz Wołomina: w ciągu 15 lat będziemy miastem bez niskiej emisji

Prace wiertnicze przy drążeniu otworu badawczego GT-1 w celu poszukiwania wód termalnych w Wołominie rozpoczęły się wczesna wiosną tego roku. W czerwcu odwiert osiągnął poziom docelowy - 1540 m. Wówczas rozpoczęto badania, które miały wykazać, czy na terenie gminy będzie można korzystać z wód termalnych.

Efektywność ciepła drzemiącego w naszym złożu jest bardzo wysoka, prawie dwukrotnie wyższa niż zakładaliśmy w projekcie (199m3/h). Również temperatura spełnia założenia projektowe (36,7C), co pozwala nam śmiało ruszać w kierunku eksploatacji zupełnie nowych pokładów energii dla Wołomina - poinformowała we wtorek burmistrz Wołomina.

Przedstawicielka miasta dodała, że po przeprowadzeniu analiz ekonomicznych oraz dokładnych badań chemicznych i ustaleniu, jakie są realne możliwości wykorzystania wspomnianego źródła, w Wołominie zostaną zainaugurowane konsultacje społeczne w tej sprawie.

To wspólne dobro i chcemy wspólnie podjąć decyzję, jak z niego korzystać. Wierzę, że dzięki tym drzemiącym w naszej ziemi pokładom czystej energii Wołomin w ciągu maksymalnie 15 lat będzie miastem bez niskiej emisji i przykładem dobrego wykorzystania naturalnych zasobów. Mamy wartościową wodę i zamierzamy maksymalnie wykorzystać jej walory dla dobra naszych mieszkańców - przekazała Elżbieta Radwan.

Otwock chce być uzdrowiskiem

Przypomnijmy, że geotermię zamierza rozwijać również podwarszawski Otwock. Kilka tygodni temu, na terenie Skweru Rotmistrza Pileckiego rozpoczęto prace przygotowawcze do wykonania odwiertów geotermalnych.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze terenu budowy, a lada moment ruszą właściwe prace wieży wiertniczej. Spodziewamy się, że - zgodnie z analizą Państwowego Instytutu Geologicznego - na głębokości 1,65 km natkniemy się na bardzo duże pokłady wód geotermalnych o wysokiej jakości o szacowanej temperaturze od 40 do 45 st. C. - napisał na Facebooku prezydent Otwocka.

Jarosław Margielski wskazał, że efekty prac mogą przynieść wiele potencjalnych zastosowań. Wśród nich wymienia:

  • Niższe ceny za ogrzewanie i CWU dla mieszkańców Otwocka podłączonych do otwockiej kotłowni OZEC
  • Pozyskiwanie własnych mineralnych wód pitnych
  • Wykorzystanie wód geotermalnych do celów leczniczych
  • Ciepło z odnawialnych źródeł energii
  • Perspektywę niższych kosztów utrzymania przyszłego kompleksu basenowego
  • Rozwój funkcji rekreacyjno-turystycznej

Prezydent Otwocka dodał także, że działania na terenie Skweru Rotmistrza Pileckiego "to duży krok naprzód w kierunku przywrócenia miastu statusu uzdrowiska".

Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym artykule.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto