Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie zima 2021/2022? Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu według IMGW

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na listopad 2021 r. – styczeń 2022.

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych. wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. 

Szczegóły na kolejnych slajdach --->
Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na listopad 2021 r. – styczeń 2022. Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych. wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Szczegóły na kolejnych slajdach --->Polska Press
Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na listopad 2021 r. – styczeń 2022.

Jaka będzie zima 2021/2022? Tak prognozuje IMGW

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych. tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych. tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Prognoza listopada, grudnia i stycznia ze średnią temperaturą powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 15°C, a prognoza ze średnią „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej -5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 15°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej -5°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Prognoza listopadowej, grudniowe i styczniowej sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka będzie zima 2021/2022? Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu według IMGW - Nowiny

Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto