Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emocje wokół teleporad. Porozumienie Zielonogórskie zawarło porozumienie z NFZ. Co dalej?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie.
25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie. Archiwum Polska Press
Kłopoty wokół teleporad. Pacjenci niektórych przychodni narzekają na trudny dostęp do lekarza rodzinnego. NFZ postanowiło więcej płacić za pomoc stacjonarną. Nie wszystkim się to spodobało. Ale jest porozumienie. Co dalej?

O tym, że niektóre przychodnie przesadzają z teleporadami i pacjenci mają utrudniony kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym mówi się coraz częściej. Podkreślał to podczas wizyty w Zielonej Górze Adam Niedzielski, a także rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowic.
- Pacjenci zgłaszają ten problem od pewnego czasu. Mówią, że sytuacja bardzo się zmieniła, a część lekarzy rodzinnych nadal udziela tylko teleporad.
Jak zauważył minister zdrowia, w niektórych przypadkach liczba udzielanych teleporad stanowi ponad 90 procent wszystkich porad. Tak być nie może. Bo to bezpośredni kontakt z pacjentem pozwala na wykrycie dodatkowych schorzeń i lekarz jest bardziej w stanie określić kondycję człowieka. A przecież chodzi o zlecenie, w razie potrzeby, dodatkowych badań i postawienie trafnej diagnozy.

Zmiany w rozliczaniu podstawowej opieki zdrowotnej

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał zmiany. Otrzymaliśmy informację z Narodowego Funduszu Zdrowia: - 25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie.
Narodowy Fundusz Zdrowia znowelizował zarządzenie w sprawie warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Poradnie POZ, które będą leczyć i diagnozować pacjentów na miejscu, w bezpośrednim kontakcie z lekarzem, otrzymają wyższą stawkę. Zarządzenie wchodzi w życie od 25 czerwca, ale część przepisów będzie obowiązywała od 1 września.

Premia za leczenie stacjonarne

W dobie pandemii koronawirusa telemedycyna umożliwiła zdalny kontakt z lekarzem rodzinnym. Pacjent mógł otrzymać e-receptę lub e-zwolnienie bez wychodzenia z domu. Szczyt trzeciej fali epidemii COVID-19 mamy za sobą, kadry medyczne są już zaszczepione, a mimo to z danych NFZ wynika, że w części poradni POZ nadal 70% porad dla pacjentów to teleporady. W skrajnych, ale wcale nierzadkich przypadkach, 9 na 10 porad odbywa się przez telefon.
Na te wyliczenia nakładają się liczne skargi i sygnały pacjentów dotyczące POZ, kierowane do Funduszu i Rzecznika Praw Pacjenta. Pacjenci najczęściej wskazują na trudności z dodzwonieniem się do swojego lekarza rodzinnego lub brak możliwości umówienia bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarza POZ, co wpływa na znaczne ograniczenie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych.
Z tych powodów NFZ zdecydował się na zmiany w zarządzeniu regulującym zasady zawierania i realizacji umów z POZ. Znowelizowane przepisy premiują poradnie, które przede wszystkim będą diagnozowały i leczyły pacjentów na miejscu, czyli bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ. Z kolei poradnie, które realizują większość usług w formie teleporad, otrzymają niższą stawkę, adekwatnie do zmniejszonego zakresu świadczeń dostępnych dla pacjenta.

]

Kto za co i ile dostanie pieniędzy?

W okresie przejściowym, czyli w lipcu i sierpniu, stawka kapitacyjna lekarza POZ będzie zależna od sztywnych progów udziału teleporad w ogólnej liczbie udzielonych świadczeń. W przypadku lekarza POZ, który udziela mniej niż 25% świadczeń zdalnie, np. przez telefon, podstawowa stawka kapitacyjna wzrośnie ze 171 do 179,55 zł. Natomiast jeśli ten udział przekroczy 75%, wtedy stawka kapitacyjna wyniesie 153,90 zł.
Od 1 września zasady premiowania będą oparte na medianie (wartość środkowa) udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń. NFZ co miesiąc będzie publikował informacje o odsetku teleporad we wszystkich poradach POZ (za poprzedni miesiąc), łącznie z medianą ich udziału we wszystkich poradach POZ w Polsce.
Poradnie, które przekroczą ten próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymają niższe wynagrodzenie.
Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć placówki, w których udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż próg wskazany przez NFZ w danym miesiącu, obliczony w skali kraju.

Tylko wspólne wypracowanie rozwiązań oznacza szansę na poprawę sytuacji

W poniedziałek, 28 czerwca, otrzymaliśmy apel Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze skierowany do ministra zdrowia: - W związku z zagrożeniem pozbawienia pacjentów dostępu do świadczeń POZ Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze zwraca się z apelem do Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, o podjęcie pilnych rozmów z przedstawicielami lekarzy POZ w sprawie finansowania i organizacji gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które będą udzielane od 1 lipca 2021 roku.
Biorąc pod uwagę pogarszanie się sytuacji zdrowotnej w kraju oraz narastanie tzw. długu zdrowotnego związanego z pandemią COVID-19, wszystkie podmioty medyczne stają przed ogromnym wyzwaniem znacznego wzrostu liczby pacjentów szukających pomocy. Pandemia oraz okres popandemiczny zdominują ilość, rodzaj oraz charakter udzielanych świadczeń w najbliższym okresie. Tylko wspólne wypracowanie rozwiązań, w duchu dialogu, a nie konfrontacji ze środowiskiem medycznym, daje szansę na poprawę sytuacji zdrowotnej pacjentów.

Później pojawiła się kolejna informacja – o porozumieniu Porozumienia z NFZ

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podpisała w niedzielę 27 czerwca br. porozumienie z NFZ w sprawie umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca br. Na jego mocy umowy zostaną przedłużone na 18 miesięcy, a świadczeniodawcy podpiszą. Federację reprezentowali prezes Jacek Krajewski i wiceprezes Tomasz Zieliński, a NFZ p.o. prezesa Filip Nowak.
Obie strony oświadczyły w części wstępnej porozumienia, że ich zgodnym celem jest zapewnienie dostępności oraz ciągłości udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i dobra jakość tych świadczeń. Na mocy porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi.

Co zawiera porozumienie?

Jednym z warunków stawianych przez Porozumienie Zielonogórskie było wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy. W dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z funduszem. Ponadto NFZ wycofa się z planowanych od września br. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od udzielonych teleporad. Jeden z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią. Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19.
Zobacz - debatę "Pacjent po pandemii?"

Zobacz też, oceń naszą służbę zdrowia:
Oceń naszą służbę zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto