Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dynamiczna sytuacja w lubuskich szpitalach. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja z liczbą łóżek dla pacjentów z COVID-19? Ile jest miejsc?

Łóżka dla pacjentów z COVID-19 w lubuskich szpitalach. Ile ich jest? Jak wygląda sytuacja? Bywa, że zmienia się z godziny na godzinę
Łóżka dla pacjentów z COVID-19 w lubuskich szpitalach. Ile ich jest? Jak wygląda sytuacja? Bywa, że zmienia się z godziny na godzinę Jacek Katos
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem. W Lubuskiem przybyło 397 osób z dodatnim wynikiem testów na COVID-19. To mniejsza liczba niż w ostatnich dniach. A jak wygląda sytuacja ze szpitalnymi łóżkami dla chorych z COVID-19? Ile mamy ich w regionie?

Jak wygląda zabezpieczenie szpitalne, jeśli chodzi o leczenie pacjentów z COVID-19 w naszym województwie? Każdego dnia Lubuski Urząd Wojewódzki podaje informacje, jaka jest ogólna liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 w naszym regionie. I jak wygląda sprawa z respiratorami.

Regularnie tworzone są kolejne miejsca dla pacjentów z koronawirusem w lubuskich lecznicach, czy to np. w Gorzowie Wlkp., czy w Zielonej Górze, ale nie tylko. W ostatnim czasie pisaliśmy np. o zmianach w zielonogórskiej lecznicy:

Jak podaje we wtorek, 30 marca, LUW (dane na 29 marca 2021 r.): ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 w naszym regionie wynosiła 1452, z czego zajętych było 1027 z nich. Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 w Lubuskiem wynosiła 151, z czego zajętych było 103.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych lubuskich lecznicach? Warto w tym miejscu podkreślić, że czasem sytuacja w danym szpitalu jest bardzo dynamiczna i zmienia się mocno tylko w ciągu jednego dnia, a czasem nawet i z godziny na godzinę.

Gorzów Wielkopolski: w szpitalu przebywa 215 pacjentów z potwierdzonym koronawirusem

Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, przy pomocy mediów społecznościowych podaje informacje na temat liczby pacjentów z COVID-19 w gorzowskiej lecznicy.

We wtorek, 30 marca, na swym oficjalnym profilu facebookowym informował: - "Mamy dzisiaj 160 nowych dodatnich wyników w kierunku COVID - 19" - pisał. - "W szpitalu przebywa teraz 215 pacjentów z potwierdzonym koronawirusem, w tym 2 dzieci. Na zakaźnym OIOM jest 18 pacjentów. Niestety cztery osoby zakażone koronawirusem zmarły".

Decyzją wojewody z 24 marca, szpital ma mieć dla pacjentów z COVID-19, dokładnie 346 łóżek.

Wideo: akcja rozdawania maseczek dla mieszkańców Zielonej Góry:

Jak wygląda sytuacja w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach i Żaganiu?

105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach i w Żaganiu. Jak wygląda sytuacja w lecznicy? Jak informuje Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach: - Od dnia wczorajszego decyzją Wojewody Lubuskiego w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym zwiększyliśmy liczbę łóżek dedykowanych pacjentom zakażonym SARS CoV-2, do 160 łącznie - informowała nas we wtorek, 30 marca. - W Żarach jest to 84, w tym 5 do wentylacji mechanicznej pacjenta oraz 76 w Żaganiu i w tym 7 stanowisk z respiratorami. Liczba wolnych łóżek na ten moment: 20 w Żarach, 3 w Żaganiu. Obecnie (czyli 30 marca) w szpitalu w Żarach przebywa 65 osób zakażonych koronawirusem, w Żaganiu mamy 73 pacjentów.

Zielona Góra: znów zwiększono liczbę łóżek covidowych

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze pacjenci z COVID-19 leczeni są w szpitalu tymczasowym i na klinicznym oddziale chorób zakaźnych. W ostatnim czasie na potrzeby ciągłej walki z epidemią koronawirusa zielonogórski szpital wygospodarował także kilkadziesiąt łóżek obserwacyjno-zakaźnych w budynku „U”, w którym do tej pory mieściły się kliniczne oddziały radiologii, chorób płuc oraz chirurgii klatki piersiowej.

We wtorkowe przedpołudnie łącznie w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze przebywało 221 pacjentów z COVID-19.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sulechowie, zgodnie z ostatnimi rozporządzeniami wojewody, miał zaś zapewnić 87 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 .

W Torzymiu sytuacja jest bardzo dynamiczna

Jak sprawa łóżek dla pacjentów z COVID-19 wygląda w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu?

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna - przyznaje Joanna Bieniek, rzecznik prasowy Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu. - Szczególnie od końca lutego widać wzrost zachorowań. Cały czas mamy zapełniony komplet, czyli 115, łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19. Na dzień dzisiejszy [wtorek, 30 marca - dop. red.] w całym szpitalu mamy 4 wolne łóżka, gdyż wypisano dzisiaj 4 pacjentów. Łóżka zapełniają się na bieżąco. Zmiana w tym zakresie nastąpiła 20 marca, po otrzymaniu decyzji Wojewody Lubuskiego o zwiększeniu liczby tzw. "łóżek covidowych" o 35 kolejnych, które zapełniły się w ciągu 2 dni. Pojawiają się pojedyncze wolne miejsca po wypisach. Rotacja pacjentów jest bardzo duża.

Pracujemy pełną parą. Zużywamy bardzo dużo tlenu, firma nie nadąża z jego przywożeniem. Tlen podajemy większości pacjentów. Zmienił się także profil pacjenta - teraz leczymy osoby młodsze, w wieku 50-60 lat.

- Z uwagi na profil szpitala i zakres świadczeń medycznych, jaki oferujemy, nie posiadamy respiratorów - wyjaśnia jeszcze J. Bieniek. - Przy leczeniu pacjentów z COVID-19 stosujemy aparaty do nieinwazyjnej wentylacji, tzw. BiPAP-y, które są cały czas zajęte.

Medycy odpowiadają na apel: będą pomagać w zielonogórskiej lecznicy

Urząd marszałkowski województwa lubuskiego poinformował, że: - 6 lekarzy ortopedów, 14 pielęgniarek, w tym 3 anestezjologiczne z Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie (dawniej LORO) zasiliło kadrę zielonogórskiego Szpitala Tymczasowego.

Jak informuje jeszcze UMWL na apel odpowiedziało jeszcze trzech lekarzy, którzy wyrazili gotowość pracy w zielonogórskim Szpitalu Tymczasowym, w którym na co dzień hospitalizowani są pacjenci z COVID-19.

To też wpłynie na codzienną pracę w LCO w Świebodzinie.

- W związku powyższym w Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie niestety konieczne jest zamknięcie jednego oddziału ortopedycznego, a co drugi dzień wyłączana jest całkowicie jedna sala operacyjna - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. - Od poniedziałku znacznie ograniczona została operatywa. 85 proc. składu ortopedów czynnie pomaga lub właśnie kończy zadania, aby pomagać w szpitalu tymczasowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto