Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy dekady temu stały tutaj zrujnowane bloki poradzieckie. Dziś to kwitnące osiedle. Kęszyca Leśna. W ciągu tych lat różne jednak bywało

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Piękne budynki otoczone zielenią to wizytówka wsi.
Piękne budynki otoczone zielenią to wizytówka wsi. Gmina Międzyrzecz
Dawna baza radziecka w obecnej Kęszycy Leśnej przeszła w swej historii od 1991 r. trzy fazy: Pierwsza, to okres totalnej wyprzedaży za bezcen, sprzętu, materiałów przez Rosjan (od kwietnia do września 1991 r.). Niejedna mała fortuna wtedy na Ziemi Międzyrzeckiej wyrosła. Później okres łupienia opuszczonej bazy przez polskich szabrowników. Trzeci: powolnego, ale ciągłego rozwoju. Czego efekty widać dziś.

Równo 30 lat temu – 8 kwietnia 1991 r. – rozpoczęło się wycofywanie żołnierzy Federacji Rosyjskiej z jednostek tzw. Północnej Grupy Wojsk stacjonujących na terenie Polski. M.in. z Kęszycy Leśnej pod Międzyrzeczem. Do sowieckiej bazy jeździły całe tabuny młodych międzyrzeczan. Po co? Bowiem za bezcen można było kupić wyposażenie wojskowe, począwszy od mundurów, a skończywszy na specjalistycznym sprzęcie, chociażby noktowizorach, lornetkach. Nowoczesny sprzęt radiowy kosztował grosze. Niektórzy międzyrzeczanie nieźle się wówczas obłowili.
Jak wspomina jeden z byłych sierżantów zwiadu międzyrzeckiej jednostki WP, stacjonujący w Kęszycy Rosjanie to byli łącznościowcy, którzy mieli światłych oficerów. – Dzięki temu zabudowania pozostawili w dobrym stanie – wspomina nasz rozmówca. – A bywały jednostki, gdzie obszar baz Rosjanie prawie równali z ziemią np. czołgami.

Przeczytaj także:

Wyszli Rosjanie weszli szabrownicy

Operacja wycofywania Rosjan z Polski zakończyła się 18 września 1993 r. Dzień wcześniej ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa przyjął i pożegnał w Belwederze grupę generałów, oficerów, żołnierzy i pracowników cywilnych PGW opuszczających terytorium Polski.
W Kęszycy Leśnej stacjonowała, jak wspominaliśmy, brygada łączności. Po ich odejściu do akcji wkroczyli niestety polscy szabrownicy. Tak, tak, szabrownicy. Wyrywano ze ścian metalowe przewody, łupiono nawet studzienki kanalizacyjne, boazerie z domków kadry, nawet deski z podłóg w koszarowcach. - Wszystko co się dało wynieść, a przedstawiało jakąś wartość, zostało zrabowane – mówi ,,nasz’’ sierżant . – Ci szabrownicy zrobili chyba więcej szkód niż Rosjanie przed wyjściem.

Przeczytaj także:

Koszarowce to dzisiejsze bloki

Wiosną 1993 r. opuszczone przez Rosjan koszary w zostały przejęte przez władze gminy Międzyrzecz. W grudniu 1993 r. do byłych koszarowców wprowadzili się pierwsi cywilni mieszkańcy. Warto odnotować, że Kęszyca Leśna powstała w latach 20. minionego wieku jako niemiecka baza wojskowa Regenwurmlager (Obóz Dżdżownica). Podczas drugiej wojny oprócz żołnierzy Wehrmachtu szkolili się w niej także belgijscy renegaci z tzw. Legionu Walońskiego i Hindusi z Legionu Wolne Indie. W latach 1945-57 W Kęszycy Leśnej stacjonowali polscy artylerzyści, a w okresie od 1957 r. do 1993 r. żołnierze radzieccy.
Pozostałością po tym ostatnim okresie jest znajdujący się w centrum wsi monumentalny Pomnik Żołnierza.

Przeczytaj także:

KĘSZYCA LEŚNA Groźny pożar w Kęszycy Leśnej. Strażacy z ogniem walczyli przez kilka godzin. Poddasze bloku doszczętnie spłonęło [ZDJĘCIA]

Dawna baza kwitnie dzięki swym walorom

Dziś Kęszyca Leśna to nawet nie wioska, ale takie małe miasteczko. Sypialnią Międzyrzecza, jak jeszcze w latach 90. na pewno nie jest. Ma swoją infrastrukturę. Niepowtarzalny klimat. Sprowadziło się tutaj wielu mieszkańców Dolnego Śląska, z reguły emerytów, wielu międzyrzeczan też ze względu na walory miejscowości zdecydowało się tutaj zamieszkać. No bo ze świecą by szukać miejscowości, gdzie wychodząc z bloku jest się od razu w lesie, a brzegi jeziora oddalone są o kilkadziesiąt metrów. Po prostu Kęszyca Leśna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto