Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie recytowali poezję, którą pisali jeńcy w obozie

(zeb)
W piątek 15 marca w Muzeum Woldenberczyków w Dobobiegniewie odbył się XVII Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu IIC Woldenberg
W piątek 15 marca w Muzeum Woldenberczyków w Dobobiegniewie odbył się XVII Konkurs Recytatorski Poezji Oflagu IIC Woldenberg archiwum organizatorów
47 uczestników w tym roku, a w 17 dotychczasowych edycjach - ponad 1 tys. ma już konkurs recytatorski poezji oflagu IIC Woldenberg.

W obozie, gdzie w czasie II wojny światowej więzieni byli polsacy oficerowie, poezję tworzyli: Edward Fiszer, Roman Kwaśniewski, Leon Kruczkowski, Jerzy Wojciechowski, Jan Knothe, Aleksander Bem, Antoni Paprocki, Józef Bohatkie - wicz, Henryk Rostworowski, Andrzej Siła Nowicki i wielu innych.

Ideą konkursu, organizowanego w Muzeum Woldenberczy - ków, jest popularyzacja poezji obozowej, ale też odkrywanie talentów i promowanie Dobiegniewa. W tegorocznej edycji w miniony piątek udział wzięło 47 uczniów szkół w Drezdenku, Zwierzynie, Strzelcach Kraj., Międzychodzie, Krzyżu, Starym Kurowie, Goszczanowie, Bierzwniku, Łasku, Krzęcinie i oczywiście Dobiegniewie.

Tytuł laureata w kategorii szkół podstawowych przyznano: Hannie Rodzeń ze Starego Kurowa, Aleksandrze Kamińskiej z Dobiegniewa, Oliwii Bartkowiak z Drezdenka i Bartoszowi Dobrowolskiemu z Międzychodu. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Milena Decowska ze Starego Kurowa i Stanisław Gawlik ze Strzelec. Nagrodę specjalną im. por. Antoniego Paprockiego, ufundowaną przez Andrzeja Grzybowskiego, otrzymała Amelia Wiśniewska z Goszczanowa. Nagrodę specjalną im. kpt. Konrada Majcherskiego, ufundowaną przez prof. Annę Matuchniak-Mystkowską, dostał Mikołaj Zajączkowski ze Zwierzyna.

W kategorii klas gimnazjalnych i szkół średnich jury przyznało tytuł laureata Antoniemu Musiałowskiemu i Wiktorii Gruszewskiej (oboje ze Starego Kurowa), Jakubowi Wieczorowi z Dobiegniewa i Marcie Gintrowskiej ze Strzelec. Wyróżnienia: Paulina Abraś z Krzęcina, Oskar Kurpiński z Choszczna, Anna Bukowska z Międzychodu. Nagrodę specjalną im. por. Zygmunta Pazdy, ufundowaną przez Andrzeja Pazdę, otrzymała - Maja Maćków z Dobiegniewa. Nagrodę specjalną im. kpt. Konrada Majcherskiego, ufundowaną przez Annę Matuchniak-Mystkowską, otrzymała Katarzyna Maciaszek ze Strzelec.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki za udział w tegorocznej edycji konkursu. Jury konkursowe obradowało w składzie: dr Przemysław Słowiński. prorektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., Andrzej Pazda, wiceprezes stowarzyszenia Woldenberczyków, Ewa Grzankowska, podharcmistrz hufca ZHP w Strzelcach i Jarosław Palicki, z delegatury IPN w Gorzowie Wlkp.

Patronat honorowy oraz nagrody ufundowali: wojewoda lubuski, marszałek lubuski, starostwo w Strzelcach, kurator oświaty, stowarzyszenie Woldenberczyków, Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie i Wrocławiu. Patronat medialny nad konkursem sprawowała m.in. GL.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie recytowali poezję, którą pisali jeńcy w obozie - Gazeta Lubuska

Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto