Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto stałą bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie! [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
Wiesław Zdobylak
Sandra Perlińska NM
W piątek 16 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Ostrowie Wielkopolskim. Do budowy bazy na lotnisko Michałkowo dołożyły się również wszystkie gminy powiatu krotoszyńskiego i Starostwo Powiatowe.

Nowo wybudowana baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) zlokalizowana jest na lotnisku Michałkowo k. Ostrowa Wielkopolskiego. Jest drugą stałą bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) w Wielkopolsce – pierwsza działała przez wiele lat na lotnisku Poznań Ławica.

Powstanie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Michałkowie było koniecznością. Okazało się bowiem, że wiele miejscowości, a raczej powiatów i gmin, znajdowało się na granicy zasięgu helikopterów startujących z Poznania, a często zdarzało się, że interweniować musiały helikoptery z Wrocławia i Łodzi. Problem dotyczył przede wszystkim Wielkopolski południowej, a więc również wszystkich gmin powiatu krotoszyńskiego. W zasięgu helikopterów z Poznania była w zasadzie tylko gmina Kobylin – z tego też powodu tamtejsi samorządowcy początkowo nie widzieli potrzeby dokładania się do budowy stałej bazy w Michałkowie, o co apelował Marszałek Województwa Wielkopolskie-go, sam dokładający się do inwestycji wartej 7,9 mln zł w aż dwóch trzecich.
Dla jasności musimy wyjaśnić, że helikoptery medyczne operowały z lotniska Michałków, ale nie miały tam stałej bazy i zaplecza techniczno-logistyczno-sanitarnego.Korzystano po prostu z istniejącego hangaru i zaplecza wykorzystywanego przez miejscowy aeroklub.

Teraz to się zmieniło. W Michałkowie powstała nowoczesna, blisko 700-metrowa infrastruktura, w skład której wchodzą m. in. hangar, stacja paliw, płyta postojowa, miejsce startów i lądowań, zaplecze operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne. Wszystkie te elementy są w bezpośredniej bliskości od siebie, dzięki czemu ułatwią funkcjonowanie załóg HEMS. Zapewnione zostały również dogodne warunki do hangarowania: helikopter jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Pozwala to szybko i bezpiecznie przesuwać go bez konieczności używania ciągnika.

Budowa bazy LPR w Michałkowie w całości została sfinansowana ze środków samorządu terytorialnego, co jest absolutnym ewenementem w skali kraju. 2/3 kosztów zapłacił samorząd województwa, a 1/3 aż 94 samorządy południowej i wschodniej Wielkopolski, w tym wszystkie bez wyjątki samorządy krotoszyńskie. Sama gmina Krotoszyn dołożyła do inwestycji budowy bazy 71 tys. zł w dwóch ratach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto