Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nosorożec w Gorzowie, czyli nowy mural na kamienicy przy ul. Chrobrego [ZDJĘCIA]

Oprac. (olis)
Stefanię możecie podziwiać przy ul. Chrobrego
Stefanię możecie podziwiać przy ul. Chrobrego Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta w Gorzowie Wlkp.
- Stefania kłania się na Chrobrego - poinformował radośnie urząd miasta. Stephanorhinus kirchbergensis, czyli nosorożec gorzowski, ma teraz swój mural!

Nosorożec, a właściwie jego szkielet, w dodatku niemal kompletny, został znaleziony na budowie gorzowskiego odcinka S3. Od tamtej pory jest przedmiotem badań i fascynuje naukowców. Teraz wizerunek Stephanorhinusa, czyli Stefanii (płeć ustalili naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego) zdobi szczytową ścianę kamienicy przy ulicy Chrobrego 33.

Nosorożec sprzed 125 tys. lat przy drodze S3 w Gorzowie [ZDJĘCIA]

Miasto informuje, że prace nad malunkiem trwały wiele tygodni, bo potrzebna była zgoda konserwatora zabytków - budynek jest wpisany do rejestru. Samo malowanie trwało ponad dwa tygodnie, a mural wykonali: Łukasz Karnacz i Krzysztof Ostrowski. Nosorożec potrzebował 190 litrów farby i 40 mkw. papieru na szablon.

- Malarze posłużyli się wizerunkiem nosorożca według koncepcji Jagody Karłowskiej z książeczki dla dzieci "Nosorożec Gorzowski", wydanej przez Urząd Miasta w 2017 r. Za organizację przedsięwzięcia - namalowanie muralu i sfinansowanie jego realizacji - odpowiedzialne było Miejskie Centrum Kultury. Mural w całości został sfinansowany dzięki partnerom: firmom Gezet, Arendarski Nieruchomości, Browar Witnica, Products, Castorama i Globex - informuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji.

Nosorożec jest drugim muralem, który powstał w ramach miejskiej kampanii "Gorzów#Stąd jestem". Pierwszy, właśnie z hasłem akcji, pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Jagiełły. To biały napis na ciemnym tle.

Gorzów ma swoich ambasadorów. To znani artyści, sportowcy, kucharze i nie tylko

- Nosorożec Gorzowski od 2016 r. to nowy symbol promocyjny miasta, coraz lepiej kojarzony przez mieszkańców. Powstały już dwa wydawnictwa o nim: pierwsze w postaci książeczki z zadaniami dla najmłodszych, drugie - ekologiczne o czystym Gorzowie. W ramach popularyzacji nosorożca w czerwcu tego roku naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali piknik naukowy, gdzie przybliżali postać ssaka, jego życie i historię odkrycia z trasy ekspresowej S3 - przypomina Marta Liberkowska.

Polecamy też: Gorzów: Urząd miasta szuka ambasadorów. Każdy ma szansę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto