Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mechanik pszczołom na ratunek

Helena Niczyj
mat. szkoły
Pszczelarze na całym świecie obserwują tajemnicze i nagłe przypadki ginięcia pszczół. Zmniejsza się także drastycznie liczba pszczelich rodzin, a średnia wieku pszczelarzy niepokojąco rośnie. Dlatego Fundacja Promocji i Rozwoju Gmin Polskich w 2017 roku rozpoczęła ogólnopolską kampanię edukacyjną „Ratujmy pszczoły”.

Pszczołom zawdzięczamy nie tylko miód. Są one kluczowe dla produkcji żywności, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy. Pszczoły, trzmiele, motyle, osy, muchówki i inne owady, pracują od świtu do nocy, zapylając rośliny uprawne i dziko rosnące. Co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, zależy od ich aktywności.
To owadom zapylającym zawdzięczamy warzywa takie jak: pomidory, ogórki czy cukinia, owoce takie jak jabłka, orzechy czy zioła służące nam za przyprawy. Dotyczy to także olejów jadalnych np. oleju rzepakowego. W samej Europie plonowanie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Jesteśmy od nich uzależnieni, a one umierają.

Śmierć pszczół to nasz problem. Bez nich świat będzie ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Niestety, obecnie stosowany model rolnictwa, oparty na agresywnym wykorzystaniu substancji chemicznych, zagraża owadom i ludziom. Jak mówią dane Greenpeace, w samych tylko Stanach Zjednoczonych co roku ginie średnio 1/3 pszczół, w Chinach są miejsca np. w prowincji Syczuan, gdzie pszczół w ogóle już nie ma. Ich pracę muszą wykonywać ludzie. W Europie nie jest lepiej. Co roku wymiera 20% populacji. Niestety są także rejony, gdzie śmiertelność pszczół wynosi aż 50%. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że najgorzej jest na północy, południu i wschodzie Starego Kontynentu.

Mechanik pszczołom na ratunek
W 1999 r. w Kole Pszczelarzy Santok zrodził się pomysł zorganizowania konkursu, aby zachęcić uczniów do hodowli tych pożytecznych owadów. Początki były trudne. Społeczność szkolna powoli przekonywała się do tej idei, a współzawodnictwo to trwa do dziś. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, promowanie utalentowanych uczniów i najlepszych szkół, które uczą miłości do natury, ale przede wszystkim zachęcenie uczniów do zakładania pasiek.

W tym roku odbyła się XIX edycja konkursu ekologicznego „Pszczelarstwo w Polsce” pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego. Konkurs o zasięgu województwa lubuskiego przebiega w dwóch etapach. W etapie szkolnym wzięło udział ok. 400 uczniów. Etap wojewódzki odbył się 18 kwietnia br. w Zespole Szkół Mechanicznych. Test autorstwa Krzysztofa Łukasiewicza, absolwenta Wydziału Pszczelnictwa Akademii Rolniczej w Szczecinie, rozwiązywali uczniowie z gorzowskich szkół: Mechanika, II LO, Ogrodnika, Zespołu Szkół Rolniczych w Kamieniu Małym i Bobowicku, Szkoły Podstawowej w Drezdenku, Gimnazjum w Santoku.

25 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste podsumowanie XIX edycji konkursu, podczas którego laureatom zostały wręczone nagrody. Zaproszeni goście oraz uczniowie szkoły z dużym zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą historii konkursu, sytuacji rodzin pszczelich w Polsce, w krajach Unii Europejskiej i na świecie. Oprawą muzyczną zajęli się uczniowie klasy IIIT.

​Galerię zdjęć z uroczystości w Mechaniku można oglądać tutaj.
Nagrodami były dwa ule drewniane, ufundowane przez marszałka województwa lubuskiego Elżbietę Annę Polak i wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka oraz ul styropianowy ufundowany przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. Dodatkowe nagrody dla laureatów (książki „Rośliny miododajne” i „Atlas pszczelarza”) ufundował prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki. Miód do nagród ufundowali wójt gminy Santok Józef Ludniewski i pszczelarz Tomasz Gołaski, a pyłek kwiatowy – Kazimierz Piniewski.

Po uroczystości, przy kawie i cieście miodowym, odbyła się degustacja miodów, rozdawano nasiona roślin miododajnych i zachęcano do ich wysiewu. Goście wyrazili swoje uznanie dla wymiernego rezultatu konkursu, jakim jest wzrost liczby pasiek. Do grona pszczelarzy dołączyli bowiem młodzi ludzie, wywodzący się spośród laureatów. Jest to największy sukces naszej szkoły i konkursu, organizowanego już po raz dziewiętnasty.

Helena Niczyj
Nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych im. Zesłańców Sybiru w Gorzowie Wlkp.

NAGRODZENI
1. Paweł Ratajczak – II Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.
2. Nikodem Hillenberg – Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp.
3. Julia Drozd – Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp.

WYRÓŻNIENI
4. Grzegorz Krycki – Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp.
5. Magdalena Król – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym
6. Klaudia Głuchy – Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp.
7. Wojciech Poźniak – Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp.
8. Michał Kulak – Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku
9. Patrycja Szpak – Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp.
10. Kacper Nowak – Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku
11. Kewin Kowaleczko – Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku
12. Dawid Girczyc – Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp.
13. Michał Mrozek – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku
14. Gabriel Rożynek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku
15. Wiktor Pahl – Szkoła Podstawowa nr 3 w Drezdenku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto